Rubriky
• karanténa, vakcíny, očkování • pro neodbornou veřejnost

Co platí od 1. listopadu ve Švédsku

Pokyny pro testování COVID-19 a doporučení kdy zůstat doma

Cílem pokynů je omezit šíření viru COVID-19 i dalších infekcí dýchacích cest, jako je respirační syncytiální virus (RSV) a chřipka. Budou také chránit ty, kteří jsou nejvíce ohroženi vážným onemocněním.

Změny zavedené 29. září budou platit i nadále. Dne 29. září byla zrušena omezení, jako například omezení počtu účastníků veřejných shromáždění a akcí. Místní úřady a obce mohou zavést další postupy na základě pokynů Agentury pro veřejné zdraví.


Pokyny pro předškolní děti, plně očkované a ty, kteří měli v posledních šesti měsících pozitivní test na COVID-19.

Následující pokyny platí pro děti, které ještě nezačaly chodit do školy, plně očkované osoby a osoby, které byly v posledních šesti měsících pozitivně testovány na COVID-19:

Pokud se u nich objeví příznaky infekce dýchacích cest, měly by zůstat doma. Mezi tyto příznaky patří bolest v krku, horečka, kašel a celkový pocit nemoci.
Tato skupina se zpravidla nemusí nechat testovat na COVID-19.
Lidé se mohou vrátit do školky, školy, práce nebo k volnočasovým aktivitám, jakmile se jsou po dobu 24 hodin bez horečky a cítí dobře, a to i v případě, že stále vykazují příznaky infekce dýchacích cest.

Ve většině případů budou muset být tito lidé doma několik dní nebo až týden. Jednotlivci a rodiče a opatrovníci se mohou řídit těmito pokyny, když se rozhodují, zda jsou oni nebo jejich dítě dostatečně zdraví, aby se mohli vrátit do školky, školy, na volnočasové aktivity a do práce.
Pokyny pro všechny dospělé, mladé lidi a děti předškolního věku a starší, kteří nejsou plně očkováni

Následující pokyny platí pro všechny osoby předškolního věku (přibližně od 6 let) a starší, pokud nejsou plně očkovány:

Pokud se u nich objeví příznaky infekce dýchacích cest, měli by zůstat doma. Mezi tyto příznaky patří bolest v krku, horečka, kašel a celkový pocit nemoci.
Měly by co nejdříve podstoupit test COVID-19.

Osoby, které nejsou očkované a jejichž test na COVID-19 je negativní (nejsou přenašeči onemocnění), se mohou vrátit do školky, školy, práce a volnočasových aktivit, pokud:

jsou po dobu 24 hodin bez horečky a se cítí dobře, i když stále vykazují příznaky respirační infekce.

Ve většině případů budou muset tyto osoby zůstat doma několik dní nebo až týden.

Jednotlivci a rodiče a opatrovníci se mohou řídit těmito pokyny, když se rozhodují, zda jsou oni nebo jejich dítě dostatečně zdraví, aby se mohli vrátit do školky, školy, na volnočasové aktivity a do práce.


Osoby, které byly pozitivně testovány na COVID-19 (přenašeči onemocnění).

Osoby, které byly pozitivně testovány, musí zůstat doma a dodržovat pravidla platná pro osoby nakažené COVID-19. Tato pravidla se 1. listopadu nemění.

Informace o COVID-19 a pravidla pro pacienty (Smittskyddsläkarföreningen.se).

Mohou se vrátit do předškolního zařízení, školy, práce a volnočasových aktivit, pokud:

- zůstali doma minimálně 7 dní od začátku příznaků onemocnění.
- neměly horečku po dobu 48 hodin
- se cítí dobře, i když stále vykazují příznaky infekce dýchacích cest.

Nové pokyny pro testování od 1. listopadu

Místní úřady a obce mohou mít zavedeny další postupy na základě pokynů Agentury pro veřejné zdraví – https://www.folkhalsomyndigheten.se/smittskydd-beredskap/utbrott/aktuella-utbrott/covid-19/


Testovat by se měli nechat následující lidé

Všechny děti předškolního věku (kolem 6 let) a starší, mladí lidé a dospělí, kteří nejsou plně očkováni a mají příznaky, které by mohly být známkou COVID-19.
Neočkované osoby by se měly nechat testovat i po cestě do jiných než severských zemí, a to i v případě, že nemají žádné příznaky. Osoby, které byly v posledních 6 měsících pozitivně testovány na COVID-19, a děti mladší 6 let jsou z těchto požadavků vyňaty.

Následující skupiny osob by se měly nechat testovat, pokud se u nich projeví příznaky COVID-19, a to i v případě, že jsou plně očkovány !!

1. Osoby, které žijí v chráněném bydlení nebo využívají služby domácí pomoci.
2. Starší pacienti žijící v domovech pro seniory.
3. Lidé, kteří vyžadují lékařskou péči nebo léčbu příznaků COVID-19.
4. Lékařský a zdravotnický personál.
5. Ošetřující personál obyvatel chráněného bydlení nebo pracovníci domácí pomoci a personál pečovatelských domů.
6. Lidé, u kterých se objeví příznaky po cestě do jiné než severské země.

Testování prováděné v rámci vyhledávání kontaktů je komplexnější a zahrnuje jak plně očkované, tak neočkované osoby. Více informací naleznete v pokynech k vysledování kontaktů COVID-19 (ve švédštině).
Od 1. listopadu se testování nedoporučuje u následujících skupin osob

Tyto skupiny by měly zůstat doma, pokud se u nich objeví příznaky, nicméně od 1. listopadu nebudou muset podstoupit testování:

Děti, mladí lidé a dospělí, kteří jsou plně očkováni nebo u kterých byl v posledních šesti měsících proveden pozitivní test na COVID-19 a kteří nepatří do žádné z výše uvedených skupin.
Děti, které ještě nezačaly chodit do školy (mladší 6 let).

Důvody změn

Preventivní opatření proti COVID-19 by neměla být přísnější, než je odůvodněno hrozbou pro lidské zdraví. Musí rovněž zohledňovat nejlepší zájem dítěte. Vyšší proočkovanost snižuje riziko závažných onemocnění a přenosu nemocí mezi plně očkovanými osobami a od plně očkovaných osob. V důsledku toho lze pokyny upravit tak, aby plně očkované osoby obecně nemusely být testovány, pokud se u nich objeví příznaky.

Stále však existují skupiny, které by se měly nechat testovat, například ti, kteří nejsou očkováni, u nichž je vyšší riziko vážného onemocnění nebo pokud tráví čas v blízkosti starších osob z rizikové skupiny.
Obecné pokyny Agentury pro veřejné zdraví se změnily 29. září

Tyto obecné pokyny platí i po 1. listopadu.
Chraňte ostatní před rizikem nákazy COVID-19

Každý by měl zůstat ostražitý vůči příznakům nákazy COVID-19. Pokud máte podezření, že máte COVID-19, měli byste zůstat doma a vyhnout se kontaktu s jinými lidmi.
Omezte šíření COVID-19

Očkování je nejlepší způsob, jak se vyhnout vážnému onemocnění a šíření COVID-19.

Pokud nejste plně očkováni proti COVID-19 !!

měli byste být obzvláště opatrní v blízkosti osob z rizikových skupin a osob starších 70 let. Měli byste také přijmout nezbytná opatření, abyste se vyhnuli nákaze a šíření COVID-19. Pokud je to možné, měli byste:

 - udržovat odstup od ostatních lidí
- učinit další opatření, abyste se vyhnuli blízkému kontaktu s osobami z rizikových skupin, osobami nad 70 let.

Toto doporučení se nevztahuje na osoby mladší 18 let nebo na osoby, kterým bylo očkování proti COVID-19 doporučeno ze zdravotních důvodů.


Doporučení pro osoby přijíždějící do Švédska ze zahraničí

Doporučení nechat se testovat po příjezdu do Švédska platí do 31. prosince. Toto doporučení se vztahuje na osoby starší 6 let, které nejsou plně očkovány nebo u kterých nebylo potvrzeno očkování proti COVID-19 v posledních 6 měsících.

Rubriky
• léčba, léky, ostatní

Doporučení = guidelines léčby COVID19 z USA aktualizace z 27. října 2021

Aktuální přehled doporučené léčby COVID19 opakovaně zveřejňují američtí autoři – panel vedou dva lékaři z NIH, Bethesda a jeden lékař z Weill Cornell Medicine, NY.

Poslední update na našem webu byl proveden 5.3.2021 – zde
https://www.covidfakta.eu/ostatni/2123/

Proto doplňujeme aktuální verzi z 27.10.2021

https://www.covid19treatmentguidelines.nih.gov/

Rubriky
• karanténa, vakcíny, očkování • testování (rRT-PCR, IgG, IGM, IgM, T-CD4+, CD8+)

Aktualní odborné vyjádření ohledně uznávání protilátek, doporučení ohledně vakcinací

Teze o SARS-CoV-2 a COVID-19 a doporučená opatření

Mezioborový kolektiv autorů – infektolog, a jinak hematolog, mikrobiolog, viroložka nebo imunoložka shrnují v přehledném textu současný pohled na SARS-CoV-2 a COVID-19 a doporučená opatření.

text je též na adrese https://smis-lab.cz/2021/10/26/teze-o-sars-cov-2-a-covid-19-a-doporucena-opatreni/

Rubriky
• imunitní a hematopoetický systém • karanténa, vakcíny, očkování

Zvýšení účinnosti koronavirů závislé na protilátkách (ADE) /Antibody-Dependent Enhancement (ADE) Risks for SARS-CoV-2


Ve dvou přiložených článcích z roku 2020 a 2021 autoři popisují mechanizmy možného zesilujícího účinku vakcinace na infekci SARS CoV2. Zesílení závislé na protilátkách (ADE) se může vyvinout více než jedním molekulárním mechanismem. Jeden z modelů naznačuje, že komplex protilátka/Fc-receptor funkčně napodobuje virový receptor, což umožňuje rozšířený trofismus některých fagocytujících buněk hostitele (54). Wan et al. ilustrují účinek dávkování protilátek pro posílení onemocnění nebo inhibici viru v závislosti na dávkování protilátek. Je dobře známo, že protilátky proti jednomu kmeni viru mohou být subneutralizační nebo nenutralizační pro virové infekce různých kmenů. Infekce buněk exprimujících Fc-gama byla prokázána pro SARS-CoV-1. Možný případ ADE byl pozorován u pacienta s druhou infekcí SARS-CoV-2 .

První výsledky vakcinace ukazují významné protilátkové odpovědi do 14. dne, což představuje paměťové odpovědi B-buněk (tj. původní antigenní sin) s protilátkami zkřížené reakce jiného, ale podobného kmene (jiných kmenů) koronaviru. Časné vysoké protilátkové odpovědi korelují se zvýšenou závažností onemocnění jak u SARS , tak u COVID-19. Wu et al. prokázali, že protilátky od pacientů s COVID-19 umožňují infekci SARS-CoV-2 lymfomových buňky odvozených z B lymfoblastů Raji (první kontinuální lidská buněčná linie krvetvorného původu), buněk K562 (odvozené z monocytů) a primárních B buněk. Infekce SARS-CoV-2 některých makrofágů = fagocytujících buněk může být pro některé pacienty klíčovým vstupním krokem v progresi onemocnění.

Front. Immunol., 24 February 2021 https://doi.org/10.3389/fimmu.2021.640093

Rubriky
• populárně naučné - nerecenzované • pro neodbornou veřejnost

Původ viru a analýza konfliktu zájmů virologů z USA

Nicholas Wade je britský autor a novinář. Je autorem mnoha knih a pracoval jako redaktor časopisu Nature, Science a Science v The New York Times. Ve velmi podrobné a pečlivé analýze popisuje vědecká fakta o původu viru a podrobuje kriticke první prohlášení známých světových virologů publikované v únoru 2019 v časopise Lancet a článku publikovaného 17. 3. v časopise Nature Medicine od KG Anderse et al. ze společnosti Scripps Research.

Podrobně analyzuje konflikt zájmů Petera Daszaka, prezidenta EcoHealt Alliance. Podrobně též vyvrací argumenty Adersena, která jsou používány k potvrzení přirodního původu viru. Uvádí, že výše jmenovaní vědci nepředložili žádné důkazy, ale jen čisté spekulace. Přesto jsou tyto dva zdroje světovou vědeckou komunitou citovány jako relativně přesvědčivé důkazy, vylučující laboratorní původ viru. Pan Wade uvádí, že jde spíše o politická prohlášení než o vědeckou analýzu.

Dále v textu uvádí mnoho důkazů o propojeni dr Shi Zheng Li o propojení této hlavní osoby z Wuhanu a autorů výše uvedených článků. Též uvádí citace této autorky z roku 2015 o významu tzv. „gain of function“ experimentů.

9.12.2019 např. Dr. Daszak , spolupracovník a spoluřešitel amerikou financovaný grantů, realizovaných částečně též ve Wuhanu popisuje jak tento institut reprogramoval „spike protein“ a vytvořil chimerické koronaviry schopné infikovat humanizované myši – přesně uvádí , že v posledních 6-7 letech vytvořili 100 druhů nových koronavirů velmi podobných SARS viru. Tentýž autor ale v dubnu 2020 prohlašuje, že myšlenka, že by původce COVID19 unikl z laboratoře je úplný nesmysl.

Autor popisuje celkem na 29 stranách s podrobnými citacemi mnohá další fakta, včetně analýzy grantových zpráv z let minulých.

Dr. Anderse a Dr. Daszak obdrželi 82 miliónový grant, jako druhý a třetí hlavní řešitelé od National Institute of Allergy and Infectious Diseases v srpnu 2020.

Druhý přiložený zdroj je v němčině z dubna, publikovaný v Neuer Zürcher zeitung

Rubriky
• karanténa, vakcíny, očkování • léčba, léky, ostatní

Neočkovaní lidé dnes představují téměř všechny hospitalizace a úmrtí v rámci COVID-19 ve Spojených státech

Analýza květnových dat Associated Press z Centra pro kontrolu a prevenci nemocí v USA zjistila, že infekce u plně očkovaných osob představovaly méně než 1200 (0,1%) z více než 853 000 hospitalizací COVID-19 a pouze asi 150 (0,8%) z více než 18 000 úmrtí COVID-19.
Neočkovaní lidé tvoří 98% až 99% úmrtí na COVID-19 ve Spojených státech.

https://www.g-med.com/page/view-post?id=103597

Rubriky
• genetika

vysoká rizikovost COVID-19 u lidí s Downovým syndromem

Dvě níže uvedené publikace i vlastní zkušenosti autor příspěvku z konsilií v domově pro osoby se zdravotním postižením uvádí vyšší riziko těžkých průběhů a úmrtí, a to v časnějším věku u nemocných s Downovým syndromem. Vzestup pravděpodobnosti úmrtí začínající ve starších statistikách u běžné populace po 60. roce věku, byl u Downova syndromu patrný již po 40. roce věku (známá progerie). Je patrný rozdíl oproti lidem, u nichž je mentální retardace způsobena DMO – perinatální encefalopatií.

https://www.sciencemag.org/news/2020/12/covid-19-10-times-deadlier-people-down-syndrome-raising-calls-early-vaccination

https://www.cidrap.umn.edu/news-perspective/2021/02/adults-down-syndrome-3-times-more-likely-die-covid-study-finds

Rubriky
• léčba, léky, ostatní

Široce dostupný inhalační spray pro astmatiky by mohl výrazně snížit tlak na nutné hospitalizace s COVID19

V randomizovaná multicentrické studie z UK (tzv. STOIC trial) autoři prokazují, že inhalační budesonid (Pulmicort Turbuhaler, AstraZeneca), steroid obvykle používaný k léčbě astmatu a běžně dostupný ve všech lékárních na předpis, dramaticky snížil nutnost hospitalizace u pacientů s COVID-19 do týdne od nástupu příznaků. 139 pacientů starších 18 let pacientů s mírnými příznaky COVID-19 a s intervalem maximálně 7 dní od prvních příznaků bylo randomizována do dvou skupin v poměru 1:1 buď s obvyklou péči (69 nemocných, průměrný věk 46 let, BMI 26) nebo s aplikcí Pulmikortu v dávce 800μg 2x denně (70 nemocných, průměrný věk 44 let, BMI 27).

10 pacientů ze skupiny bez aplikace inhalačního kortikoidu dospělo buď k návštěvě pohotovosti nebo k hospitalizaci související s COVID-19 ve srovnání s jedním ve skupině s podáváním inhalačního budesonidu (Pulmicort) v průběhu měsíčního sledování.
Relativně bezpečný, široce dostupný a dobře prostudovaný lék, jako je inhalační steroid, by mohl mít výrazný vliv na snížení počtu nutných hospitalizací .

Autoři v ranných epidemiologických datech z prvních měsíců panedemie v UK zaznamenali malé zastoupení pacientů s astmatem a chronickou obstrukční plicní nemocí (CHOPN) u pacientů hospitalizovaných s COVID-19 a předpokládali, že by to mohlo být způsobeno „rozšířeným používáním inhalačních glukokortikoidů“ v této populaci. Často je hlavním důvodem, proč jsou těmto pacientům předepisovány inhalační glukokortikoidy, snížení exacerbací, které jsou v etiologii často považovány za „virové“.

U studie nebylo k 8.2.2021 ukončeno recenzní řízení v časopice Lancet ale článek v časopise European Respiratory Journal v tzv. system review zcela jednoznačně výsledky autorů podporuje. (DOI: 10.1183/13993003.01009-2020) stejně jako osobní zkušenost autora tohoto příspěvku.

Rubriky
• CT, rtg, sono a MR

Perfúzní periferní defekty v plicích na CTAG jsou častější u postCOVID pacientů

Francouzští autoři popisují v časopise Insight to Imaging analýzu obrazů CT angiografie s využitím dual source CT u 67 pacientů s COVID ‑ 19 a 79 pacientů bez COVID ‑ 19 s bakteriální pneumonií. U všech analyzovaných subbjektů byla plicní CT angiografie indikována pro podezřením na plicní embolii (PE) a makroskopicky patrný embolus / trombus nebyl v tepnách prokázán. Perfuzní defekty (PD) byly častější ve skupině COVID ‑ 19 než ve skupině bez COVID ‑ 19 (59,7%, respektive 26,6%, p <0,001). Obraz PD se lišiy, u pacientů s COVID ‑ 19 se vyskytovaly heterogenní PD (38/40, 95%), zatímco u pacientů bez COVID ‑ 19 se vyskytovaly většinou homogenní defekty perfuze. Několik nedávných pitevních studií popisovalo rozsáhlou vaskulární trombózu s mikroangiopatií a okluzí alveolárních kapilár post-mortem a tento typ změn nejspíše odpovídá nálezům na CTAG.

https://doi.org/10.1186/s13244-021-00972-0

Rubriky
• karanténa, vakcíny, očkování • populárně naučné - nerecenzované • portály, deklarace, petice, odborné diskuze

Koronavirus tady s námi zůstane – možné varianty budoucího vývoje dle 119 imunologů- v čas. Nature

V článku z 16.2.2021 z časopisu Nature autor Nicky Phillips rozvádí varianty budoucího vývoje současné pandemie. V průběha ledna se zeptal 119 významných imunologů z 23 zemí na několik otázek týkajících se dalšího vývoje cirkulace viru v populaci či jeho schopnosti unikat imunitnímu systému. Většina z nich (89%) se přiklání k variantě, že virus bude v populaci nadále cirkulovat a nepodaří se jej celosvětově eliminovat.

V článku jsou citování názory mnha imunologů a vývojových biologu. Dle nich je plánování vymýcení = úplná eradikace tohoto viru ze světa v nejbližší budocnosti jako pokus plánovat stavbu žebříku k měsíci. Je to nereálné. Nepodaří-li se však virus vymýtit, neznamená to, že smrt, nemoc nebo sociální izolace budou pokračovat v měřítcích dosud viděných. Budoucnost bude do značné míry záviset na typu imunity, kterou lidé získají infekcí nebo očkováním, a na tom, jak se virus vyvine. Možné varianty vývoje i konečného stavu při probíhající vakcinaci a získávání imunity proděláním infekce jsou znázorněny na vývojovém diagramu.

Koronavirus by se i navzdory vakcinaci mohl vyhnout imunitě získané infekcí a /nebo přelstít i imunitu získanou po očkování. Laboratorní studie ukázaly, že neutralizační protilátky v krvi lidí, kteří měli COVID-19, jsou méně schopné rozpoznat jihoafrickou virovou variantu s mutací „spike“ proteinu, na který vakcíny cílí. Přesto má imunitní systém v rukávu spoustu triků a může reagovat na mnoho dalších rysů viru, nejen na spike protein. Je pravděpodobné, že vakcíny mohou chránit lidi před před těžkým průběhem onemocněním mutovanými typy viru SARS-CoV-2.

Koronavirus SARS-CoV-2 by tak mohl obrazně následovat vývoj pandemie španělské chřipky typu A v roce 1918, která zabila více než 50 milionů lidí, ale i v současnosti si ročně vyžádá zhruba 650 000 životů ročně a stát se endemickým virem. Chřipka a čtyři lidské koronaviry, které způsobují běžné nachlazení, jsou také endemické: ale kombinace každoročních vakcín a získané imunity znamená, že společnosti tolerují sezónní úmrtí a nemoci, které přinášejí, aniž by vyžadovaly lockdowny, roušky a sociální distancování. Je tedy pravděpodobné, že se i tato infekce stane méně závažným problémem a bude populací cirkulovat v sezónních infekcích s každoročními zimními ohnisky.

Ovšem velký vliv na budoucí vývoj bude mít skutečnost, zda se etabluje v populaci divokých zvířat. Virus SARS-CoV-2 může snadno infikovat mnoho zvířat, včetně koček, králíků a křečků. Je obzvláště infekční u norků a hromadná propuknutí infekce na farmách norků v Dánsku a Nizozemsku vedla k porážkám obrovského množství zvířat. Virus se také prokazatelně přenesl mezi norky a lidmi. Pokud by se usadil v populaci divokých zvířat a mohl by se šířit zpět na člověka, bylo by velmi obtížné jeho šíření kontrolovat.

doi: https://doi.org/10.1038/d41586-021-00396-2