Rubriky
• incidence, mortalita, statistické analýzy • populárně naučné - nerecenzované

Vývoj počtu úmrtí na COVID19 v ČR a Švédsku, mortalita a nadúmrtnost do ledna 2021 a nová opatření ve Švédsku

Grafy navazují na příspěvek z poloviny prosince https://www.covidfakta.eu/covid-a-incidence-mortalita/vyvoj-poctu-umrti-na-covid19-v-cr-a-svedsku-celkove-mortalita-a-nadumrtnost-v-cr

Celkový kumulativni počet úmrtí na/s COVID-19 (zdroj platz.se) ČR (bílá) a Švédsko (oranžová) – od poloviny listopadu se rozdíl stále zvětšuje v neprospěch ČR.

7 denní klouzavý počtu úmrtí na/s COVID-19 průměr od 12.3 do 28.1. 2021 na/s COVID-19 (zdroj platz.se) ČR (bílá) a Švédsko (oranžová)

Kumulovaná nadúmrtnost do 51. týdne ČR srovnání 2017, 2018 a 2019 zdroj dat csu.cz. V roce 2020 klesla pod 10 násobek SD až 51 týden. Od 41. týdne až do 51. týden (maximum byl cca 42 násobek SD) byla vyšší. Při srovnání se Z skóre dle webu euromomo.eu se nad 40 násobek dostalo pouze Španělsko cca ve 14 týdnu 2020, v současnosti je Portugalsko na cca 38 násboku Z skóre.

Nadúmrtnost dle euromomo.eu ve Švédsku nepřekročila na podzim 10ti násobek Z skóre a v novém roce dále klesá dle webu euromomo.eu .

Přesto celková mortalita od 20 do 45. týdne nepřekročila normální dlohodoubé kolísání a cca od 50. do 2. týdne dosáhla maximálně 7násobku tzv. z skóre (přesnější než SD, ale její obdoba) prakticky bez povinných roušek (kromě MHD ve špičce, letišť a nemocnic) a s otevřenými restauracemi, od 20:00 jen s limonádou.

O důvodech rozdílné celkové úmrtnosti i počtu úmrtí na/s COVID-19 lze zatím jen spekulovat, jistě se na nich podílí též hustota osídlení, možná odlišný zdravotní stav populace, genetika a jiné sociální zvyky.

Znění doposud nejpřísnějších opatření ve Švédsku z 24.1.2021, která odpovídají zhruba PES 3-4

Orgány ve Švédsku rozšířily řadu omezení souvisejících s koronavirovými chorobami (COVID-19) minimálně do 7. února po zvýšení počtu případů. Úředníci vyzvali všechny nepodstatné veřejné služby, aby zůstaly zavřené do 7. února. Bary a restaurace musí pozastavit prodej alkoholu po 20 hodině. Úřady rovněž rozšířily distanční vzdělávání pro střední školy do 1. dubna.

Úřady zakázaly cestování z Velké Británie a Dánska minimálně do 31. ledna kvůli nové variantě COVID-19 aktivní v těchto zemích. Výjimky z tohoto zákazu cestování zahrnují švédské státní příslušníky, pracovníky dopravy, cestování z naléhavých rodinných důvodů a jednotlivce, kteří žijí nebo pracují ve Švédsku. Osvobození cestující, kteří přijíždějí ze Spojeného království, musí mít negativní test COVID-19 provedený do 72 hodin před příjezdem do Švédska.

Úředníci rovněž zakázali jakékoli nepodstatné cestování mimo Evropský hospodářský prostor (EHP) a Švýcarsko minimálně do 31. března. V souladu s doporučeními EU povolují úřady cestujícím z Austrálie, Japonska, Nového Zélandu, Rwandy, Singapuru, Jižní Koreje, Thajska, a Uruguay, vstoupit. Výjimky ze zákazu zahrnují studenty, zdravotnické pracovníky, přeshraniční pracovníky, diplomaty, pracovníky v nákladní dopravě, cestující na cestě a osoby cestující v naléhavých rodinných případech. Švédské ministerstvo zahraničních věcí nadále nedoporučuje jakékoli nepodstatné cestování do zemí mimo EHP a Švýcarsko.

Ve Švédsku úřady zakázaly veřejná shromáždění a akce více než osmi lidí; pohřby mohou proběhnout až s 20 účastníky.

Úředníci povolují maximálně čtyři osoby u stolu v barech nebo restauracích, ačkoli od roku 2000 zakazují prodej alkoholu. Nepodstatné veřejné budovy, včetně lázní, muzeí a sportovních hal, jsou do 7. února uzavřeny.

Úřady nadále doporučují používání obličejových masek ve veřejné dopravě během dopravní špičky. Poskytovatelé cestování také zavedli přísná hygienická a sociální opatření se zachováním 2m odstupů při poskytování služeb.

Otevřeny jsou obchody, stravovací zařízení a mnoho nepodstatných podniků, které však musí omezit počet zákazníků a dodržovat pokyny pro sociální distancování.

Úřady by mohly v nadcházejících týdnech znovu zavést, rozšířit, dále zmírnit nebo jinak změnit jakákoli omezení s minimálním nebo žádným upozorněním v závislosti na aktivitě choroby.

https://www.garda.com/crisis24/news-alerts/433756/sweden-authorities-extend-nationwide-covid-19-related-restrictions-as-of-jan-24-update-10

1 komentář u „Vývoj počtu úmrtí na COVID19 v ČR a Švédsku, mortalita a nadúmrtnost do ledna 2021 a nová opatření ve Švédsku“